• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Znojmo: Program Kolumbus pro podnikání, proti nezaměstnanosti

V roce 2012 byla ve Znojmě extrémně vysoká nezaměstnanost. Kromě toho potřebovalo vedení města i kraje zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost regionu. Dalším problémem byla nevyhovující vzdělanostní struktura pracovní síly především v oblasti jazykové vybavenosti, nízký počet nabízených pracovních míst a malý zájem investorů o podnikání v místě. Plán, který měl tento problém řešit, a který představila v roce 2012 znojemská radnice, obsahoval také projekt Kolumbus (později Kolumbus #1), který se později transformoval do projektu Kolumbus #2.

Po letech fungování se struktura projektu vyprofilovala a v současné době se Kolumbus zaměřuje na tři oblasti: Vzdělávání, Zaměstnanost a Podnikání. Nejúspěšnější oblastí se stala Vzdělanost, která od roku 2018 funguje jako pokračování projektu Kolumbus #2 ve dvou rovinách: Institucionální podpora a Individuální podpora.

Institucionální podpora směřuje do základních škol, jejichž zřizovatelem je samo město, ve formě účelově určeného provozního příspěvku. Radnice školám schvaluje speciální projekty, které se týkají například zavádění inovativních forem výuky, zakoupení specializovaného výukového softwaru, podpory a rozvoje technického a přírodovědného vzdělávání nebo podpory uměleckých aktivit žáků.

Individuální podpora je realizována formou individuálních stipendií talentovaným žákům. Stipendia se pohybují ve výši deset tisíc korun nebo pět tisíc korun a jsou vyplácena ročně. Podmínkou pro čerpání těchto stipendií je mít trvalé bydliště na území města Znojma nebo jeho městských částí. Žáci mohou o příspěvek žádat celoročně.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe z tématu